Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės mbetet i pėrkushtuar t’i ndihmoj komunat nė zbatimin e legjislacionit pėr shėrbimin civilė

  • Te gjitha Fotot

    Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil, Shkėmb Manaj i shoqėruar nga anėtaret e Kėshillit, Gjylinaze Gola dhe Malsore Gashi kanė vizituar Komunėn e Novoberdės, ku janė pritur nga Kryetari i Komunės z. Svetislav Ivanovic dhe nėnkryetari i Komunės z. Bajrush Ymeri. Kryetari i Kėshillit z. Manaj e njoftoj Kryetarin e Komunės me funksionet e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės dhe gjendjen e zbatimit tė legjislacionit tė shėrbimit civilė nė Komunėn e Novoberdės, duke theksuar se kjo Komunė ėshtė shembull i bashkėpunimit ndėrmjet nėpunėsve civilė tė komuniteteve tė ndryshme si dhe ka vlerėsuar se pavarėsisht ndryshimit tė pushteteve, ėshtė ruajtur shėrbimi civilė. Po ashtu, kryetari Manaj, ka potencuar sė Kėshilli mbetet i pėrkushtuar qė nė kuadėr tė fushėvperimit tė Kėshillit, t'i ndihmoj komunat nė zhvillimin dhe avancimin e rolit tė shėrbimit civilė.

Kryetari i Komunės,  Svetislav Ivanovic  pasiqė ka falėnderuar kryetarin Manaj pėr vizitėn ka theksuar se vizitat e tilla nga pėrfaqėsuesit e institucioneve qendrore janė tė mirėseardhura dhe si tė tilla i ndihmojnė komunės nė zbatimin e ligjit dhe qė Komuna e Novoberdės  do t’i zbatoj tė gjitha vendimet dhe rekomandimet e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė tė Kosovės.