Njoftim mbi Takimin e Kryetarit tė Kėshillit tė Pavarur z.Shkėmb Manaj me Ministrin e Administratės Publike z. Mahir Yagcilar

  • Te gjitha Fotot

    Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, z. Shkėmb Manaj, sot ėshtė pritur nga Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike, z. Mahir Yagcilar.

Nė kėtė takim z. Manaj i dorėzoj raportin Vjetor tė Punės sė Kėshillit pėr vitin 2015 i cili ėshtė miratuar nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės dhe kėrkoj nga Ministri qė Ministria e Administratės Publike t’i adresojė rekomandimet e dhėna nė kėtė raport, sidomos me plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr Shėrbimin Civilė si dhe akteve nėnligjore qė rregullojnė fusha tė caktuara tė shėrbimit civilė.

Kryetari Manaj e vlerėsoj punėn e Ministrisė sė Administratės Publike lidhur me zbatimin e legjislacionit sa i pėr ketė procesit tė klasifikimit tė vendeve tė punės dhe gradimit nė nėpunėsve civilė si dhe proceseve tjera nė kuadėr tė procesit tė reformės sė administratės publike.
Minsitri Yagcilar, theksoj domosdoshmėrinė e thellimit tė bashkėpunimit ndėrmjet Ministrisė sė Administratės Publike dhe Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės, duke nėnvizuar mandatin dhe rolin e dy institucioneve nė zbatimin e legjislacionit tė shėrbimit civilė dhe reformimit tė administratės publike nė Republikėn e Kosovės. Po ashtu, Ministri deklaroj se Ministria e Administratės Publike do t’i adresojė rekomandimet e Kėshillit dhe e falėnderoj kryetarin  e ri pėr bashkėpunimin ndėrinstitucional, duke theksuar nevojėn e bashkėpunimit reciprok nė tė gjitha proceset reformuese nė shėrbimin civil tė Kosovės.