Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės z. Lulzim Aliaj, me ftesėn e Institutit Gjyqėsor tė Kosovės, me datė 26.02.2015 ka ligjėruar nė trajnimin me temėn ,,Procedura gjyqėsore nė kontestet nga marrėdhėnia e punės’’ me fokus tė veēantė procedurėn gjyqėsore pėr kontestet nga marrėdhėniet e punės nė shėrbimin civilė tė Republikės sė Kosovės, i cili trajnim ėshtė organizuar nė kuadėr tė Programit tė Trajnimit tė Vazhdueshėm (PTV) pėr gjyqtarė dhe prokurorė.

Pjesėmarrės nė kėtė trajnim kanė qenė gjyqtarėt e gjykatave themelore tė Republikės sė Kosovės.

Gjatė trajnimit, me qėllim tė elaborimit tė marrėdhėnies sė punės nė shėrbimin civil dhe rrjedhimisht edhe mbrojtjes sė tė drejtave tė nėpunėsve civil nė procedurė gjyqėsore, ėshtė sqaruar mėnyra e rregullimit ligjor tė shėrbimit civil si dhe tė drejtat dhe pėrgjegjėsitė e nėpunėsve por edhe e organeve tė punėsimit nė raport me nėpunėsin civil.

Poashtu ėshtė diskutuar pėr legjislacionin pėr shėrbimin civil, dispozitat qė pėrcaktojnė ndarjen e kategorisė sė nėpunėsve civilė nga kategoria e nėpunėsve tė tjerė qė i nėnshtrohen Ligjit tė Punės, institucionet dhe njėsitė e pėrfshira nė mbrojtjen gjyqėsore nga marrėdhėnia e punės nė shėrbimin civil si dhe procedurėn dhe afatet e ankimimit administrativ para shfrytėzimit tė tė drejtės pėr mbrojtjen gjyqėsore pėr kontestet e punės nė shėrbimin civilė.

Gjatė trajnimit janė diskutuar ēėshtje tė ndryshme tė paraqitura nga pjesėmarrėsit dhe poashtu janė diskutuar dhe zgjidhur raste tė ndryshme tė kontesteve tė punės sė nėpunėsve civil, tė cilat ndėrlidhen me Vendimet e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe shqyrtimin e padive nga gjykata kompetente.