Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Komentet e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės nė lidhje me kėrkesėn KO171/18 tė parashtruar me datėn 2 nėntor 2018 nė Gjykatėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės nga Avokati i Popullit

Historiku i Kėshillit

Kėshilli, fillimisht ėshtė themeluar me Rregulloren e UNMIK-ut, nr. 2001/36 mbi Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe ka filluar tė funksionojė nė vitin 2004 nė  kuadėr tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike.

Me Rregulloren e UNMIK-ut, nr. 2008/12 pėr ndryshimin e Rregullores Nr. 2001/36 tė datės 27 shkurt 2008, Kėshilli ėshtė njėsi e mėvetėsishme, qė i raporton nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt Kuvendit tė Kosovės dhe Kuvendi tė gjitha raportet e Kėshillit ia pėrcjell Kryeministrit.

Pas shpalljes sė Pavarėsisė nė vitin 2008, Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės (nė tekstin e mėtejmė: Kėshilli) ėshtė i paraparė nė aktin mė tė lartė Juridik tė Republikės sė Kosovės, konkretisht me nenin 101 pika 2 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

Kuvendi i Republikės sė Kosovės ka miratuar edhe Ligjin  nr. 03/L-192 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, i cili ka hyrė nė fuqi me 30 gusht 2010. Gjithashtu edhe sipas kėtij Ligji Kėshilli ėshtė organ i pavarur i cili pėr punėn e vet i raporton Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.

Kuvendi i Republikės sė Kosovės ka miratuar edhe Ligjin  nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, i cili ka hyrė nė fuqi me 25 gusht 2018

Nė ndėrlidhje me kėtė, funksionet dhe kompetencat e  Kėshillit qė nga themelimi me Rregulloren e UNMIK-ut e deri tani nuk kanė ndryshuar dhe ato janė tė pėrqendruar nė shqyrtimin e ankesave tė nėpunėsve civil dhe aplikuesve pėr punėsim nė shėrbimin civil tė Kosovės, mbikėqyrjen e zbatimit tė legjislacionit pėr shėrbimin civil  dhe vėzhgimin e zgjedhjes sė nėpunėsve civil te nivelit drejtues nė institucionet e administrates publike tė nivelit qendror dhe lokal.

Me Ligjin e ri tė Kėshillit, tanimė ėshtė shtuar edhe mbikėqyrja e pėrzgjedhjes se nėpunėsve civilė tė nivelit tė lartė drejtues.

Komentet lidhur me kėrkesėn :

1. Sipas kėrkesės, Avokati i Popullit ka kontestuar Ligjin nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe ka kėrkuar nga Gjykata Kushtetuese shfuqizimin e neneve 2, 3 (pargrafi 1, nėnparagrafėt 2,3 dhe 4), 4 (paragrafi 1), 6, 7 (paragrafi 1, nėnparagrafėt 2,3 dhe 4), 11 (paragrafi 3), 18, 19 (nėnpargrafėt 5,6,7 dhe 8), 20 (pargrafi 5), 21, 22, 23, 24, dhe 25 (paragrafėt 2 dhe 3) tė kėtij ligji, duke i parashtruar Gjykatės Kushtetuese 2 pyetje dhe 2 nėnpyetje.

Kėshilli konstaton se Avokati i Popullit ka kėrkuar shfuqizimin e neneve, duke dalur jashtė pyetjeve qė i ia ka parashtruar Gjykatės dhe nuk ka dhėnė argumentim pėr secilin nen dhe paragraf, pėr tė cilėt ka kėrkuar qė tė shfuqizohen, se cilat dispozita kushtetuese janė cenuar nga kėto dispozita ligjore.

Kėshilli konstaton se shumica dėrmuese e dispozitave ligjore tė kontestuara nga Avokati i Popullit, janė dispozita tė njėjta qė kanė qenė nė fuqi sipas Rregullores sė UNMIK-ut, nr. 2001/36 mbi Shėrbimin Civil tė Kosovės, pastaj Ligjit  nr. 03/L-192 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, i cili ka hyrė nė fuqi me 30 gusht 2010, qė argumenton faktin se me dispozitat e kontestuara nuk kemi ndryshim tė funksioneve dhe kompetencave tė Kėshillit, tė cilat konsiderohen ndėrhyrje nė institucionet tjera, duke pėrfshirė Avokatin e Popullit si institucion i pavarur kushtetues.

 Prandaj, kėrkojmė nga Gjykata Kushtetuese qė gjatė trajtimit tė kėsaj ēėshtje tė ngritur nga Avokati i Popullit, tė analizoj bazėn ligjore tė Kėshillit qė nga themelimi e deri me tani, pėr tė vėrtetuar konstatimin e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe pėr t’u garantuar se asnjė dispozitė e pėrcaktuar me Ligjin e kontestuar nuk cenon asnjė dispozitė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

2.Kėshilli vlerėson se Avokati i Popullit, nė pajtim me nenin 113 paragrafi 2 nėnparagrafi 1 ėshtė palė e autorizuar, rrjedhimisht ėshtė i autorizuar qė tė ngrenė raste lidhur me “ēėshtjen  e  pėrputhshmėrisė  sė  ligjeve,  tė  dekreteve  tė  Presidentit  e tė Kryeministrit  dhe tė rregulloreve tė Qeverisė, me Kushtetutėn”, por ne jemi tė mendimit qė Avokati i Popullit nė pajtim me rolin dhe kompetencat e tij kushtetuese dhe ligjore, duhet tė jetė i fokusuar, qė ēėshtjet qė i ngritė pėr shqyrtim nė Gjykatėn Kushtetuese duhet tė jenė nė kuadėr tė fushėveprimit tė Tij “tė mbikėqyrė  dhe  mbron  tė  drejtat  dhe  liritė  e  individėve  nga  veprimet  ose  mosveprimet e paligjshme dhe tė parregullta tė autoriteteve publike”. 

3.Nė rastin konkret, Avokati i Popullit me kėrkesėn e Tij pėr shfuqizimin e pjesės dėrmuese tė Ligjit nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, duke u fokusuar vetėm nė raport me institucionin qė e drejton, ka dalur jashtė mandatit tė tij qė tė mbrojė tė drejtat dhe liritė themelore nga veprimet dhe mosveprimet e paligjshme dhe tė parregullta tė autoriteteve publike sepse tendenca e tij pėr minimizimin e rolit tė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, si institucion i pavarur i pėrcaktuar me Kushtetutė ( shih: nenin 101.2 tė Kushtetutės) si dhe kėrkesa e Tij pėr heqjėn e funksioneve tė Kėshillit tė pėrcaktuar me ligj, do tė ndikonin drejtpėrdrejtė qė autoritetet publike t’ju krijohet hapėsirė qė tė abuzojnė dhe shkelin tė drejtat nga marrėdhenia e punės sė nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civil.  Kėshilli me vendimarrjen e tij, duke ushtruar kompetencat kushtetuese dhe ligjore, mbetet institucion kredibil i cili si autoritet pėrfundimtar nė procedurė administrative, nxjerr vendime tė karakterit obligues lidhur me marrėdheniėn e punės sė nėpunėsve civilė dhe kanididatėve pėr pranim nė shėrbimin civilė. Rrjedhimisht, ėshtė dėshmuar qė nė rastet kur janė shkelur tė drejtat nga marrėdhenia e punės sė nėpunėsve civilė, Kėshilli i ka mbrojtur ato, pavarėsisht cili ka qenė autoriteti publik qė i ka shkelur kėto tė drejta sepse ne konsiderojmė qė asnjė autoritet publik, duke pėrfshirė institucionet e pavarura kushtetuese, nuk mund tė cenojnė tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut.

4. Kėshilli vlerėson se shėrbimi civil i Kosovės ėshtė kategori kushtetuese sepse ėshtė pėrcaktuar me nenin 101 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

 5. Nė nenin 101 paragrafi 2 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ėshtė pėrcaktuar se “Njė  Kėshill  i  Pavarur  Mbikėqyrės  pėr  shėrbimin  civil  siguron  respektimin  e  rregullave  dhe  parimeve  qė  rregullojnė  shėrbimin  civil  dhe  i  cili  pasqyron  diversitetin  e  popullit  tė  Republikės sė Kosovės”.  Nė ndėrlidhje me kėtė, Kėshilli i Pavarur Mbikėqyres pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, ka autoritet qė t’i ushtroj  funksionet e pėrcaktuara me Kushtetutė dhe me Ligjin e Kėshillit nė mbikėqyrje tė zbatimit tė legjislacionit tė shėrbimit civilė tė pėrcaktuar me Ligjin pėr Shėrbimin Civil dhe aktet tjera qė rregullojnė  shėrbimin civilė tė Kosovės. 

6. Nė kėrkesėn e Tij, Avokati i Popullit ka theksuar se: ”Mėnyra se si Ligji pėr Kėshillin e pėrcakton fushėveprimin e vet, e bėn tė qartė se Institucioni i Avokatit tė Popullit pėrfshihet nė kėtė fushėveprim. Sipas nenit 2 tė Ligjit: “ Fushėveprimi i kėtij ligji pėrfshinė Kėshillin dhe tė gjitha institucionet e administratės publike qė kanė tė punėsuar nėpunės civilė. Termi “nėpunės civilė”, ashtu siē pėrdoret nė kėtė ligj, “nėnkupton nėpunėsin civil sipas pėrkufizimit nė Ligjin pėr Shėrbimin Civil” (po aty, neni 3, paragrafi, 1 nėnpar.2”.

Po ashtu, Avokati i Popullit nė kėrkesėn e tij ka theksuar “Ligji pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės e vesh Kėshillin me kompetencėn pėr tė mbikėqyrur jo vetėm institucionet e Qeverisė por edhe institucionet tjera, duke e tejkaluar fushėveprimin e ngushtė tė Kėshillit tė pėrcaktuar ne Kapitullin VI (“Qeveria e Republikės ė Kosovės”) tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės”.

Kėshilli vlerėson se Avokati i Popullit nuk e ka tė qartė adresėn sa i pėrketė fushėveprimit tė shėrbimit civil tė Republikės tė Kosovės sepse ky fushėveprim nuk pėrcaktohet me Ligjin pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės por me Ligjin pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, prandaj Kėshilli sipas nenit 101.2 tė Kushtetutės i ushtron kompetencat nė shėrbimin civilė, rrjedhimisht nė kuadėr tė fushėveprimit qė i ka dhėnė shėrbimit civil, Ligji pėrkatės pėr Shėrbimin Civil.

Prandaj, fushėveprimi i Ligjit pėr Kėshillin varet drejtpėrsėdrejti prej pėrkufizimit tė termit “nėpunės civil” nė Ligjin Nr. 03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, i cili pėrcakton se: “Ky ligj rregullon statusin e nėpunėsve civilė, si dhe marrėdhėnien e tyre tė punės nė institucionet e administrates qendrore dhe komunale dhe se “ pėr qėllim tė kėtij ligji, institucionet e administrates qendrore dhe komunale qė hynė nė fushėveprimin e kėtij ligji pėrfshijnė: administratėn e Kuvendit, administratėn e Presidencės, Zyrėn e Kryeministrit dhe ministritė, agjencitė ekzekutive, agjencitė e pavarura dhe ato rregullatore dhe administartėn komunale”.

7. Pėr me tepėr, nė nenin 3 paragrafi 7 tė Ligjit Nr. 03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės ėshtė pėrcaktuar se : “Gjatė zbatimit tė kėtij ligji, respektohet pavarėsia kushtetuese e institucioneve tė pavarura nga ekzekutivi”, duke njohur kėshtu fushėveprimin e Ligjit pėr Shėrbimin Civilė nė kėto institucione, nėse me ligj tė veēantė nuk ėshtė pėrcaktuar ndryshe.

8. Kėshilli vlerėson se edhe me dispozitat e nenit 32 paragrafit 1 tė Ligjit Nr. 05/L-019 pėr Avokatin e Popullit, ėshtė pėrcaktuar qė: ,,Ndaj tė punėsuarve tjerė tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit zbatohen dispozitat ligjore nė fuqi pėr nėpunėsit civilė’’. Po ashtu, me dispozitat e nenit 32 paragrafit 2 tė Ligjit Nr. 05/L -019 pėr Avokatin e Popullit, ėshtė pėrcaktuar qė:  “Personeli i Institucionit tė Avokatit tė Popullit zgjidhet nė mesin e qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, nė njė proces tė hapur dhe transparent, bazuar nė kriteret profesionale. Ndaj tė punėsuarve nė IAP, zbatohen dispozitat e Ligjit pėr Shėrbimin Civil, pėr aq sa nuk cenohet pavarėsia kushtetuese e Institucionit”.

 Prandaj, duke marr parasysh edhe dispozitat e Ligjit pėr Avokatin e Popullit, konstatohet se Kėshilli ka mandat tė plotė qė t’i ushtroj funksionet kushtetuese dhe ligjore, ndaj nėpunėsve civilė tė punėsuar nė Institcionin e Avokatit tė Popullit, duke respektuar pavarėsinė kushteteuse nė pajtim me nenin 3 paragrafi 7 tė Ligjit Nr. 03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, i cili pėrcakton se : “Gjatė zbatimit tė kėtij ligji, respektohet pavarėsia kushtetuese e institucioneve tė pavarura nga ekzekutivi”.

9. Kėshilli vlerėson se kėtė situatė tė pozicionit dhe juridiksionit tė KPMSHCK-sė e ka qartėsuar Gjykata Kushtetuese nė pikėn 42 tė Aktgjykimit nė rastin Nr. KI.129/11 tė parashtruar nga Viktor Marku e cila ka theksuar se: “Gjykata Kushtetuese, sa i pėrket qartėsimit tė pozicionit dhe juridiksionit tė KPMSHCK, konsideron qė, KPMSHCK ėshtė institucion i pavarur i konstituuar me ligj, nė pajtim me Kushtetutėn ( shih, nenin 101.2 tė Kushtetutės). Prandaj, tė gjitha obligimet qė dalin nga ky institucion lidhur me ēėshtjet qė janė nėn jurdiksionin e kėtij institucioni prodhojnė efekte juridike pėr instituciomet e tjera pėrkatėse, ku statusi i tė punėsuarve ėshtė i rregulluar me Ligjin pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės. Vendimi i kėtij institucioni paraqet vendim administartiv tė formės sė prerė dhe si i tillė duhet tė pėrmbarohet nga gjykata kompetente sipas propozimit pėr pėrmbarim nga kreditori nė kuptim tė reailizimit tė sė drejtės sė fituar nė procedure administrative”.

Si pėrfundim, edhe me aktgjykimet e Gjykatės Kushtetuese ėshtė konfirmuar qė shėrbimi civil nuk pėrfshinė vetėm degėn e ekzekutivit dhe juridiksioni i Kėshillit nuk kufizohet vetėm nė kuadėr tė ekzekutivit, por ēshtjet qė trajtohen nė jurdiksionin e kėtij institucioni prodhojnė efekte juridike pėr institucionet e tjera pėrkatėse, ku statusi i tė punėsuarve ėshtė i rregulluar me Ligjin pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės.

Prandaj, Kėshilli vlerėson se nuk qėndron pretendimi i Avokatit tė Popullit qė “Kushtetuta ia jep Kėshillit kompetencėn pėr tė mbikėqyrur “shėrbimin civil’, ky i fundit duhet kuptuar si pjesė vetėm e Qeverisė”. Nėse do tė ishte kėshtu siē ka pretenduar Avokati i Popullit se “shėrbimi civil duhet kuptuar vetėm si pjesė e Qeverisė”, atėherė, Avokati i Popullit si parashtrues i kėsaj kėrkese, ėshtė dashur qė tė ngrit ēėshtjen e pėrputhshmerisė sė Ligjit pėr Shėrbimin Civil me Kushtetutėn sepse me kėtė ligj pėrcaktohet fushėveprimi i shėrbimit civil, i cili ka pėrcaktuar fushėveprimin e shėrbimit civil edhe jashtė degės sė ekzekutivit, respektivisht: “administratėn e Kuvendit, administratėn e Presidencės, Zyrėn e Kryeministrit dhe ministritė, agjencitė ekzekutive, agjencitė e pavarura dhe ato rregullatore dhe administartėn komunale”.

Po ashtu, edhe vet Ligji Nr. 05/L -019 pėr Avokatin e Popullit do tė ishte nė kundėrshtim me Kushtetutėn, nėse do tė ishte kėshtu siē ka pretenduar Avokati i Popullit se “shėrbimi civil duhet kuptuar vetėm si pjesė e Qeverisė” sepse ky ligj ka pėrcaktuar se ,,Ndaj tė punėsuarve tjerė tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit zbatohen dispozitat ligjore nė fuqi pėr nėpunėsit civilė”.

10. Kėshilli vlerėson se nė asnjė rast nuk ka ndėrhyrė dhe nuk ndėrhynė nė pavarėsinė institucionale tė institucioneve tė pavarura kushtetuese, me theks tė veēantė tek Gjykata Kushtetuese e Republikės sė Kosovės, Avokati i Popullit, Zyra Kombėtare e Auditimit dhe institucioneve tjera tė pavarura, pėr aq sa e kanė tė ruajtur pavarėsinė e tyre me Kushtetutė dhe me ligj tė veēantė. Po ashtu, ne marrim parasysh, se tė gjitha ēėshtjet nga marrėdhenia e punės se nėpunėsve civilė qė janė tė rregulluara me ligj dhe akte  tjera pėrkatėse tė veēanta, kanė pėrparėsi para Ligjit dhe akteve tjera pėrkatėse tė pėrgjithshme, si dhe njohim dhe repsektojmė nė plotni pavarėsinė institucionale, organizative dhe buxhetore tė institucioneve tė pavarura kushtetuese.

 11. Kėshilli vlerėson se ēėshtja e pavarėsisė institucionale ndėrlidhet me funksionet kushtetuese dhe ligjore tė Avokatit tė Popullit dhe tė fushėveprimit pėrkatės tė institucioneve tė pavarura kushtetuese, por nuk ndėrlidhen me tė drejtėn kushtetuese dhe ligjore te Kėshillit qė tė mbikėqyrė  respektimin e legjislacionit tė shėrbimit civilė lidhur me marrėdhėnien e punės sė nėpunėsve civilė tė kėtyre institucioneve. Siē jeni nė dijeni, institucionet e pavarura kushtetuese kanė edhe pavarėsi tė plotė buxhetore, por kjo nuk nėnkupton qė Zyra Kombėtare e Auditimit nuk ka tė drejtė qė tė mbikėqyrė se a janė shpenzuar mjetet buxhetore tė kėtyre institucioneve nė pajtim me legjislacionin nė fuqi. Kjo ēėshtje, asnjėherė nuk ėshtė ngritur nga Avokati i Popullit dhe nga asnjė institucion tjetėr i pavarur kushtetues.

12. Pėrkundrazi, Kėshilli gjatė gjithė kėsaj kohe, nė kuadėr tė mandatit tė vet, ėshtė angazhuar qė tė mbrojė institucionet e pavarura kushtetuese nga ndėrhyrjet e ekzekutivit, si nė vijim:

 • Kėshilli, nė Raportin vjetor tė vitit 2016 tė cilin e ka dėrguar nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, e ka trajtuar ēėshtjen e ruajtjes sė pavarėsisė sė institucioneve tė pavarura kushtetuese ( shih: Raportin, faqe 69,70), ku nė mes tjerash ka konstatuar se:

“Kėshilli konstaton se ēėshtja e ngritur, e trajtuar dhe vendosur pastaj nga Gjykata Kushtetuese e prekė pjesėrisht vetėm njė segment tė cėshtjes lidhur me pavarėsinė e institucioneve kushtetuese dhe se para se gjithash, kjo ēėshtje nuk ėshtė vetėm e njė akti administrativ, por ėshtė ēėshtje ligjore e cila duhet tė zbatohet nga Qeveria e Republikės sė Kosovės.

Kėshilli konstaton se me Ligjin pėr Shėrbimin Civil ėshtė pėrcaktuar se duhet tė respektohet pavarėsia kushtetuese gjatė zbatimit tė tij, respektivisht kjo ėshtė pėrcaktuar me nenin 3 paragrafi 7 tė Ligjit pėr Shėrbimin Civil: “Gjatė  zbatimit  tė  kėtij  ligji,  respektohet  pavarėsia  kushtetuese  e  institucioneve  tė  pavarura  nga ekzekutivi”. Kėshilli konstaton se deri nė plotėsim tė Ligjit pėr Shėrbimin Civil, Qeveria e Kosovės, respektivisht Ministria e Administratės Publike dhe Ministria e Financave duhet tė bashkėpunojnė ngushtė me institucionet e pavarura kushtetuese pėr tė pėrcaktuar dhe definuar ēėshtjet me tė cilat konsiderohet se janė ndėrhyrje nė pavarėsinė e institucioneve tė pavarura, duke pėrgatitur dhe nxjerr njė akt nėnligjor i cili i definon kėto ēėshtje, me qėllim qė gjatė zbatimit tė legjislacionit tė mos krijohen dilema tė cilat do tė demtonin proceset dhe do tė ndikonin nė funksionimin e institucioneve tė pavarura”.

Kėshilli nė vendimin nr. 144/2017 tė dates 05.09.2017 ka konstatuar se kėrkesa pėr marrjen e autorizimit tė shpalljes sė konkurseve pėr nėpunėsit civilė tė institucioneve tė pavarura kushtetuese nga Ministria e Administratės Publike si dhe marrja e konfirmimit buxhetor nga Ministria e Financave, pėrbėnė ndėrhyrje nė pavarėsinė e institucioneve tė pavarura kushtetuese, prandaj kėto institucione sipas vendimit tė Kėshillit nuk janė tė obliguara qė tė marrin kėto konfirmime , duke konstatuar se:

“Pėrkundėr, faktit qė me Aktgjykimin e Gjykatės Kushtetuese nr.ref: AGJ105/16 si dhe me opinionin e MAP tė datės 02.08.2017, nuk ėshtė trajtuar dhe nuk ėshtė sqaruar ēėshtja nėse marrja e autorizimit pėr fillimin e procedurės sė rekrutimit nga MAP/DASHC, dhe konfirmimit buxhetor nga Ministria e Financave, cenon pavarėsinė kushtetuese tė institucionit, Kryesuesit e kolegjeve pėr vėzhgim, duke marr parasysh dispozitat e  Ligjit Nr. 03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, tė Ligjit Nr. 05/L-019 pėr Avokatin e Popullit si dhe konstatimet e Gjykatės Kushtetuese nė Aktgjykimin me numėr ref: AGJ105/16, konstatojnė qė institucionet e pavarura kushtetuese nuk janė tė obliguara qė tė kėrkojnė autorizimin pėr shpalljen e konkursit nga Ministria e Administratės Publike dhe marrjen e konfirmimit buxhetor nga Ministria e Financave, pasiqė ėshtė konsideruar nga ana tyre se kjo cenon pavarėsinė e institucioneve tė pavarura kushtetuese nė raport me ekzekutivin. Kryesuesit e kolegjeve pėr vėzhgim konstatojnė se pėrgjegjėsia e mbulesės buxhtore pėr pozitėn e shpallur si dhe pėr kriteret e pėrcaktuara tė konkursit nė pajtim me kushtet dhe pėrgjegjėsit e pozitės, bien mbi institucionin i cili ka shpallur konkursin”.

Po ashtu, nė kėtė vendim Kėshilli ka konstatuar se kriterete konkursit i cakton vet institucioni i pavarur kushtuetues, sepse caktimi i kritereve tė shkollimit dhe pėrvojes sė punės pėr pozitat e nėpunėsve civilė tė institucioneve tė pavarura ksuhtetetuese, pėrbėn ndėrhyrje nė pavarėsinė e tyre institucionale.

“Sa i pėrketė, tė drejtės e pėrcaktimit tė kritereve tė konkursit lidhur me secilin nivel tė nėpunėsve civilė tė Institucioni i Avokatit tė Popullit, respektivisht tė nivelit tė shkollimit dhe kriterit tė pėrvojės sė punės, Kryesuesit e kolegjev pėr vėzhgim konstatojnė se Institucioni i Avokatit tė Popullit si institucion i pavarur kushtetues, ka tė drejtė qė t’i pėrcaktoj vet kėto kritere, por duhet tė ruajtur minimumi i kėtyre kritereve tė pėrcaktuara me Rregulloren Nr. 05/2012 pėr Klasifikimin e Vendeve tė Punės nė Shėrbimin Civil. Kjo ėshtė edhe nė frymėn e parimit tė profesionalizimit tė shėrbimit civil por edhe rolit, tė kompetnecave dhe mandatit qė ka Institucioni i Avokatit tė Popullit”.

Lidhur me pagat e nėpunėsve civilė tė institucioneve tė pavarura kushtetuese, Kėshilli nė raportin vjetor tė vitit 2016 ( shih: faqe 62, 63) e ka paralajmėruar, respektivisht i ka rekomanduar Kuvendit tė Kosovės qė parimi pagė e njėjtė pėr punė tė njejtė nuk duhet tė vlejė edhe pėr institcuionet e pavarura.

“Kėshilli, vlerėson punėn e Ministrisė sė Administrates Publike dhe tė Qeverisė se Republikės se Kosovės, pėr miratimin e Ligjit pėr Pagat dhe dėrgimin e tij nė Kuvendin e Republikės se Kosovės. Kėshilli konstaton se me ligjin e ri pėr pagat do tė krijohet njė rregull pėr tė gjitha kategoritė e administrateės publike, duke pėrfshirė edhe nėpunėsit civil, lidhur me sistemin e pagave sipas parimit pagė e njejtė pėr punė tė njejtė. Kėshilli vlerėson se miratimi sa mė shpejtė i Ligjit tė ri per Pagat nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės, do tė ndikoj qė tė krijohet njė sisitem i pagave i cili pasqyron saktė tė gjitha kategoritė e administratės publike, duke pas parasysh se sistemi aktual i pagave ėshtė shumė i fragmentarizuar dhe rrjedhimisht i deformuar nė institucionet e administartės publike.

Kėshilli vlerėson se disa kategori tė nėpunėsve civilė, nė institucionet e pavarura kushtetuese qė ofrojnė shėrbime profesionale pėr trupat e kėtyre institucioneve, si Gjykata Kushtetuese, Avokati i Popullit, Komisioni i Pavarur per Media, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kėshilli Gjyqėsor, Kėshilli Prokurorial, Kėshilli i Pavarur Mbikqyrės pėr Shėrbimin Civilė tė Kosovės, Agjencia Kundėr Korrupsionit, Kuvendi i Kosovės, Zyra e Kryeministrit dhe Zyra e Presidentit dhe eventualisht edhe ndonje institucion tjetėr, duhet qė pėrveē pagės bazė e cila duhet tė jetė e njejtė si tek nėpunėsit e intstictucioneve tjera, me ligjin e ri pėr pagat, duhet tė pėrcaktohet njė shtesė e pėrhershme nė pagėn e tyre pėr shkak tė ndjeshmėrisė, pėrgjegjėsisė dhe vėllimit tė punės”.

Kėshilli me datėn 14.06.2018 i ka dėrguar komentet Ministrisė sė Administratės Publike lidhur me Projektligjin pėr Zyrtarėt Publikė, nė tė cilin ėshtė pėrfshirė edhe shėrbimi civil. Kėto komente i janė dėrguar edhe Kuvendit tė Republikės sė Kosovės me qėllim qė gjatė shqyrtimit tė kėtij Projektligjit ti marrin parasysh ēėshtjet e ngritura. Nė komentin nr. 4 Kėshilli ka theksuar se:

 “Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės ka pėrcjellur me vėmendje ēėshtjet e ngritura lidhur me nėpunėsit civilė tė institucioneve tė pavarura kushtetuese, respektivisht ruajtjen e pavarėsisė funksionale tė institucioneve tė pavarura, gjatė zbatimit tė legjislacionit pėr shėrbimin civilė.

Kėshilli konstaton se sponsorizuesi i Projektligjit duhet tė marr parasysh Aktgjykimin e datės 16 nentor 2016 tė Gjykatės Kushtetuese nė rastin nr. KO73/16 tė parashtruar nga Avokati i Popullit, i cili ka konstatuar se Qarkorja Administrative nr. 01/2016 e nxjerrė mė 21 janar 2016 nga Ministria e Administratės Publike tė Republikės sė Kosovės, nė tėrėsi cenon pavarėsinė e  institucioneve te  pavarura tė parapara me Kushtetutė,  dhe ėshtė jokushtetuese nė  raport me ato institucione  tė pavarura. Prandaj, nė kėtė Projekligj duhet tė pėrcaktohen dispozitat qė i japin pavarėsi institucioneve tė pavarura kushtetuese, para se gjithash Gjykatės Kushtetuese dhe Avokatit tė Popullit, por edhe institucioneve tjera kushtetuese, varėsisht nga pavarėsia e tyre institucionale e garantuar me Kushtetutė dhe ligj tė veēantė”.

13. Imuniteti Funksional : Sa i pėrket nenit 11, paragrafi 3 ku pėrcaktohet se: “Kryetari dhe anėtarėt e Kėshillit lidhur me vendimmarrjen nė kuadėr tė funksioneve kushtetuese dhe ligjore tė Kėshillit, gėzojnė imunitet nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi”, Avokati i Popullit ka theksuar nė kėrkesėn e Tij se ky imunitet i gjerė nuk ka asnjė bazė kushtetuese sepse Kushtetuta shprehet shumė qartė dhe shumė hollėsisht se cilėt zyrtarė shtetrorė gėzojnė imunitet, dhe se sa i gjerė ėshtė ky imunitet nė secilin rast. Nė kėtė drejtim, Avokati i Popullit ka theksuar se sipas Kushtetutės, vetėm deputetet e Kuvendit (neni75), Presidenti ( neni 89), anėtaret e Qeverisė ( neni 98 ), gjyqtarėt e gjykatave tė rregullta (neni 107), gjyqtarėt e Gjykatės Kushtetuese (neni 117) dhe Avokati i Popullit (neni 134) gėzojnė imunitet.
Kėshilli vlerėson se ligjvenėsi me rastin e pėrcaktimit tė imunitetit funksional pėr kryetarin dhe anėtarėt e Kėshillit, ėshtė bazuar edhe nė pikėn 54 tė Aktgjykimit nr. KI 33/16 tė parashtrueses Minire Zeka, ku ėshtė konstatuar se “ Gjykata konstaton se KPMK-ja autorizohet me Kushtetutė “qė tė siguron parimin e rregullave dhe parimeve tė legjislacioni tė shėrbimit civil. Nė kėtė kuptim, KPMK-ja gėzon prerogativat e njė gjykate nė kuptim tė nenit 6 tė Konventės Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut”. Po ashtu, nė pikėn 55 tė kėtij Aktgjykimi ėshtė konstatuar se “Nė tė vėrtetė, sipas praktikes gjyqėsore tė GJEDNJ-sė, "'gjykata' karakterizohet nė kuptimin substancial tė termit nga funksioni i saj gjyqėsor, qė do tė thotė vendosja e ēėshtjeve brenda kompetencave tė saj nė bazė tė rregullave tė sė drejtės dhe pas procedurave tė kryera nė mėnyrė tė paraparė (Shih, si autoriteti me i fundit, Aktgjykimi i 30 nėntorit 1987 nė ēėshtjen H kundėr Belgjikės, Seria A nr. 127,fq 34, § 50)" Shih rastin e GJEDNJ-sė Belios kundėr Zvicrės, Aplikacioni nr. 10328/83), Aktgjykimi i 29 prillit 1988, § 64.
Edhe gjatė diskutimit tė imunietit nė Komisionin Paralamentar pėr Administratė Publike, ėshtė marr pėr bazė edhe vet Ligji pėr Avokatin e Popullit lidhur me imunitetin.
Prandaj ne vlerėsojmė se nuk qendron pretendimi i Avokatit tė Popullit sepse duke marr parasysh faktin se KPMK-ja gėzon prerogativat e njė gjykate dhe sipas praktikės gjyqėsore tė GJEDNJ-sė, e cila "gjykatėn" e karakterizon nė kuptimin substancial tė termit nga funksioni i saj gjyqėsor, paralelisht me gjyqtarėt e gjykatave tė rregullta (neni 75 i Kushtetutės), edhe kryetari dhe anėtarėt e KMPK-sė duhet tė gėzojnė imunitet nė pajtim me Kushtetutėn dhe ligjin.
 Kushtetuta e Republikės sė Kosovės ka pėrcaktuar saktė se cila funskionet publike gėzojnė imunitet, nė mesin e tė cilėve dhe Avokati i Popullit. Nėse ėshtė ashtu siē ka theksuar Avokati i Popullit, atėherė edhe Ligji pėr Avokatin e Popullit ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn sepse nė nenin 12 ka pėrcaktuar imunitetin si nė vijim: “Avokati i Popullit, zėvendėsit e tij dhe personeli i Institucionit tė Avokatit tė Popullit gėzojnė imunitet nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi pėr fjalėt e dhėna apo tė shkruara, pėr veprimtari ose vendimet qė janė brenda fushės sė pėrgjegjėsisė tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit. Imuniteti funksional vazhdon edhe pas pėrfundimit tė detyrės”, duke i njohur kėshtu imunitetin jashtė pėrcaktimit tė Kushtetutės edhe zėvendėsve tė Avokatit tė Popullit dhe gjithė personelit tė Institucionit ( pėrfshirė edhe asistentit administrativ, zyrtarit tė prokurimit, zyrtarit tė depos etj…). Prandaj, nėse gjithė personeli administrativ i Institucionit tė Avokatit tė Popullit qė nuk merr asnjė vendim me tė cilin i krijon dhe shuan tė drejtat e individėve, e gėzon imunitetin funksional sipas Ligjit tė Avokatit tė Popullit, pse atėherė kryetari i Kėshilli dhe anėtarėt e Kėshillit tė cilėt marrin vendime pėrfundimtare nė procedurė administrative  me tė cilat krijojnė ose shuajnė tė drejta nga marrėdhenia e punės, nuk duhet tė gėzojnė imunitet lidhur me vendimmarrjen nė kuadėr tė funksioneve kushtetuese dhe ligjore tė Kėshillit ?!!
Pėr tė argumentuar qė kėrkesa e Avokatit tė Popullit ėshtė parashtruar vetėm pėr qėllime pėrsonale dhe me qėllim tė dėmtimit tė imazhit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe tė Kėshillit, shėrben fakti qė pikėrisht Ligji pėr Avokatin e Popullit, ėshtė marr si model nga Komisioni i Kuvendit me rastin e hartimit tė draftligjit pėr Kėshillin, nė lidhje me imunitetin, dhe duke marr parasysh faktin qė askush nuk e beson qė Ligji pėr Avokatin e Popullit mund tė jetė nė kundėrshtim me Kushtetutėn.
Pėrderisa me dispozitat e nenit 134 paragrafit 4 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ėshtė pėrcaktuar decidivisht dhe saktėsisht qė: ,,Avokati i Popullit gėzon imunitetin nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi pėr veprimet ose vendimet qė janė brenda fushės sė pėrgjegjėsive tė Avokatit tė Popullit’’, Me dispozitat e nenit 12 paragrafit 1 tė Ligjit Nr. 05/L-019 PĖR AVOKATIN E POPULLIT ėshtė pėrcaktuar qė: ,,Avokati i Popullit, zėvendėsit e tij dhe personeli i Institucionit tė Avokatit tė Popullit gėzojnė imunitet nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi pėr fjalėt e dhėna apo tė shkruara, pėr veprimtari ose vendimet qė janė brenda fushės sė pėrgjegjėsisė tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit. Imuniteti funksional vazhdon edhe pas pėrfundimit tė detyrės.
Nga ky krahasim i dispozitave kushtetuese dhe ligjore pėr Avokatin e Popullit, shihet qartė, se pėrderisa Kushtetuta e ka pėrcaktuar tė drejtėn pėr imunitet vetėm pėr Avokatin e Popullit, si individ/organ i zgjedhur nga Kuvendi i Kosovės, e jo pėr tėrė institucionin, me dispozitat e nenit 12 paragrafit 1 te Ligjit Nr. 05/L-019 PĖR AVOKATIN E POPULLIT ėshtė pėrcaktuar qė pėrveē Avokatit tė Popullit, imunitet gėzojnė edhe zėvendėsit e tij dhe personeli i Institucionit tė Avokatit tė Popullit. Per me tepėr, me Ligjin pėr Avokatin e Popullit ėshtė pėrcaktuar se “imuniteti funksional vazhdon edhe pas pėrfundimit tė detyrės”, qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me dispozitat kushtetuese sepse imuniteti nderlidhet me ushtrimin e funksioneve dhe asnjė autoritet publik qė gėzon imunitet funksional, tė njėjtin nuk mund ta gezoj edhe jashtė mandatit.
Pėr tė konstatuar saktė qė Kushtetuta ka pėrcaktuar saktė qė imuniteti vlen pėr Avokatin e Popullit si individ i zgjedhur nga Kuvendi i Kosovės, e jo zėvendėsit dhe pėr tėrė institucionin, duhet tė merret parasysh edhe fakti qė pikėrisht me dispozitat e nenit 134 paragrafit 3 te Kushtetutes se Republikės sė Kosovės, ėshtė pėrcaktuar saktėsisht qe: ,,Avokati i Popullit dhe zėvendėsit e saj/tij nuk mund tė jenė anėtarė tė asnjė partie politike, as tė ushtrojnė veprimtari politike, shtetėrore a private profesionale dhe as tė marrin pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave civile, ekonomike dhe tregtare’’ e qė vėrteton konstatimin se Kushtetuta e Kosovės saktėsisht ka bėrė ndarjen e tė drejtave pėr Avokatin e Popullit, e po ashtu edhe zėvendėsit e tij, kurse nė rastin e imunitetit ka pėrcaktuar vetėm tė drejtėn e Avokatit tė Popullit pėr imunitet.
Pėr tė konfirmuar faktin e lartėcekur, ėshtė marr parsysh edhe pėrcaktimi i imunitetit tė Avokatit tė Popullit nė shtetet e tjera, dhe kemi rregullim tė njėjtė ligjor qė vetėm pėr Avokatin e Popullit kemi imunitet e jo edhe pėr tėrė personelin administrativ tė Avokatit tė Popullit.
Nė Republikėn e Shqipėrisė, me dispozitat e nenit 6 tė Ligjit pėr avokatin e popullit, nr.8454, datė 4.2.1999, plotėsuar me ligjin nr.8600 datė 10.04.2000, ndryshuar me ligjin nr.9398, datė 12.05.2005, shtuar dhe ndryshuar me ligjin nr.155/2014, datė 27.11.2014, eshte percaktuar qe: ,,Avokati i Popullit gėzon imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė. Paga e tij barazohet me atė tė Kryetarit tė Gjykatės sė Lartė’’ e qe eshte ne pajtim me dispozitat e nenit 61 te Kushtetues se Shqiperise ku percaktohet sakte qe ,,Avokati i Popullit gėzon imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė’’.
Kėshilli, me kėtė rast konsideron se ėshtė paradoksale kur kjo kėrkesė ngritet nga njė palė e autorizuar, cili imunetietin nė ligjin e tij funksional e ka tė shtrirė edhe tek stafi profesional dhe administrativ-teknik qė janė tė punėsuar brenda institucionit tė tij, ndėrkohė qė kėrkon qė ky imunitet te mos i njihet kryetarit dhe anėtarėve tė njė organi pėrfundimtar nė procedure administrative qė ka prerogativat e njė gjykate dhe vendos mbi te drejtat nga marrėdhenia e punės sė dhjetėra mijėra nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civil.
14. Avokati i Popullit nė kėrkesėn e tij ka theksuar se “udhėzimet dhe ndėrhyrjet qė parashikohen me Ligjin pėr Kėshillin, nuk janė tė parėndesishme. Pėrkundrazi, kėto udhėzime dhe ndėrhyrje e prekin vetė thelbin e pavarėsisė sė Institucionit tė Avokatit tė Popullit, duke cėnuar rėndė pavarėsinė organizative tė tėtij Institucioni”.
Kėshilli vlerėson se nuk qėndron ky pretendim i Avokatit tė Popullit sepse Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės asnjėherė dhe as tash me Ligjin pėr Kėshillin nuk ka mandat kushtetetues dhe ligjor lidhur me organizimin e brendshėm tė institucioneve, rrjedhimisht nuk mund tė ndėrhyjė nė pavarėsinė organizative tė institucioneve tė pavarura kushtetuese por edhe tek asnjė institucion tjetėr i administratės publike.
 Me datėn 07.12.2017, Kėshilli ka aprovuar Raportin e Mbikėqyrjes sė Zbatimit tė Rregullave dhe Parimeve tė Legjislacionit tė Shėrbimit Civil nė Institucionin e Avokatit tė Popullit dhe nuk ka paraqitur asnjė tė gjetur dhe asnjė rekomandim lidhur me organzimin e brendshėm tė Institucionit tė Avokatit tė Popullir si dhe nga 18 fusha qė janė mbikėqyrur ka gjetur vetėm njė tė gjetur dhe kanė dhėnė njė rekomandim ( pėr vlerėsimin vjetor tė punės sė njė nėpunėsi civilė jashtė afatit tė pėrcaktuar), duke konstatuar kėshtu qė “Institucioni i Avokatit tė Popullit, ka arritur plostėsisht tė zbatoj rregullat dhe parimet e legjislacionit tė shėrbimit civil” ( shih vendimin me nr. 239/2017 tė dates 07.12.2017 ).
Edhe lidhur me kėtė fakt tė pretenduar se tek Avokati i Popullit, nuk ka tė drejtė askush qė tė mbikėqyr zbatimin e legjislacionit pėr shėrbimin civil, kemi marr parasysh praktikat e vendeve tjera, nė kėtė rast tė Shqiperise, pasi kemi rregullim tė njejtė edhe shėrbimin civil edhe pėr Avokatin e Popullit, dhe ėshtė konfirmuar qė ėshtė e njėjta situatė, dhe qė nuk ka asnjė pretendim apo ankesė nga Avokati i Popullit pėr ndėrhyrje nga Komisioneri i Shėrbimit Civil, qė mbikėqyrė zbatimin e ligjit pėr nėpunėsit civil nė Institucionin e Avokatit te Popullit tė Shqipėrisė.
Me Vendimin me numėr 94 tė datės 14.09.2015, Komisioneri pėr Mbikqyrjen e Shėrbimit Civil nė Republikėn e Shqipėrisė (Institucion me mandat dhe kompetenca tė njėjta si KPMSHCK), pasi qė ka mbikqyr dhe ka verifikuar komplet procedurėn e rekrutimit pėr ngritjen nė detyrė tė nėpunėsit civil nė Institucionin e Avokatit tė Popullit, ka konstatuar se kjo procedurė e rekrutimit ėshtė zhvilluar nė pajtim me dispozitat e legjislacionit pėr shėrbimin civil, dhe pasi qė nuk ka gjetur shkelje nga Institucioni i Avokatit tė Popullit ka vendosur ,,Pėrfundimin e procedimit administrativ tė nisur nė bazė tė urdhėrit tė verifikimit nr.487/1 prot. datė 03.07.2015 ,,Pėr verifikimin e procedurės sė konkurimit pėr ngritjen nė detyrė pėr punonjėsen e Avokatit tė Popullit.....’’
 Me Vendimin me numėr 46 tė datės 07.03.2017, Komisioneri pėr Mbikqyrjen e Shėrbimit Civil nė Republikėn e Shqipėrisė, pasi qė ka verifkuar ligjshmėrinė e procedurės sė ecurisė disiplinore tė filluar nga eprori direkt ndaj nėpunėsit civil nė Institucionin e Avokatit tė Popullit, ka konstatuar se ,,procedura e ndjekur nga eprori direkt pėr fillimin, zhvillimin dhe pėrfundimin e kėsaj ecurie disiplinore pėr punėnjėsin ..nė pozicionin e punės ,,Specialist nė sektorin e mardhėnieve me jashtė, Integrimit Evropian dhe Koordinimit tė Projekteve, nė Institucionin e Avokatit tė Popullit, ėshtė kryer nė pėrputhje me ligjin nr.152/2013 ,,Pėr Nėpunėsin Civil’’ i ndryshuar me Vendimin nr.115, datė 05.03.2014 tė Kėshillit tė Ministrave ,,Pėr pėrcaktimin e procedurės disiplinore  dhe tė rregullave pėr krijimin, pėrbėrjen e vendimmarrjen nė Komisionin Disiplinor nė shėrbimin civil’’.
Nė bazė tė vetėm kėtyre 2 Vendimeve konfirmohen tė gjitha  pėrfundimet e lartėcekura, dhe vėrtetohet qė edhe nė shtetet e tjera nėpunėsit civil tė Avokatit tė Popullit i nėnshtrohen dispozitave tė legjislacionit pėr shėrbimin civil, dhe poashtu tė gjitha procedurat e rekrutimit, avancimit, procedurat disiplinore dhe tė ankesave, mbikqyrėn nga organet kompetente te percaktuara me ligj per mbikqyrjen e zbatimit te ligjit per sherbimin civil.
E njėjta gje ka ndodhur edhe nga ana e Kėshillit, qė nė pajtim me mandatin kushtetues dhe ligjor, dhe me tė njėjtat kompetenca, ka vendosur me dhjetėra raste tė ankesave tė nėpunėsve civilė tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit, dhe asnjėherė dhe nga asnjė Avokat i Popullit nuk ėshtė deklaruar qė ka ndėrhyrje nė Institucionin e Avokatit tė Popullit, pėrveq pėr rastet e fundit kur Kėshilli ka miratuar ankesat e ankuesve dhe ka anuluar procedurat e rekrutimit nė Institucionin e Avokatit tė Popullit, pėr shkakun se ėshtė konstatuar qė janė zhvilluar nė kundėrshtim me dispozitat e Ligjit Nr. 03/L-149 pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, Ligjit Nr. 05/L-019 pėr Avokatin e Popullit, Rregullores Nr. 02/2010 pėr Procedurat e Rekrutimit nė Shėrbimin Civil, Rregullores Nr. 05/2012 pėr Klasifikimin e Vendeve tė Punės nė Shėrbimin Civil, Rregullores Nr. 21/2012 pėr Avancimin nė Karrierė tė Nėpunėsve Civil dhe legjislacionin pėrkatės pėr shėrbimin civil.
15. Avokati i Popullit nė kėrkesėn e tij ka theksuar se “ Duke i dhėnė Kėshillit tė drejtėn pėr tė ndėrhyrė nė tė gjitha aspektet e procesit tė rekrutimit brenda Institucionit tė Avokatit tė Popullit, nė “zgjedhjen, emėrimin apo shkarkimin e drejtuesve apo funksionarėve tė tjerė tė lartė” si dhe nė “emėrimin e funksionarėve tė niveleve mė tė ulta” Ligji pėr Kėshillin jo vetėm e obligon Avokatin e Popullit, nė menyrė qartazi kundėrkushtetuese, tė “Pranojė udhėzime e ndėrhyrje” nga njė organ tjetėr, por edhe e shkatėrron pavarėsinė organizative tė kėtij Institucioni.
Kėshilli vlerėson se nuk qėndron fare pretendimi i Avokatit tė Popullit sepse me asnjė dispozitė tė Ligjit pėr Kėshillin e Pavarur, neve nuk na jepet kompetenca e pėrzgjedhjės dhe e emėrimit apo e shkarkimit tė nėpunėsve civilė tė asnjė niveli ( as tė nivelit tė lartė drejtues, as tė nivelit drejtues, as tė nivelit professional dhe as tė nivelit tekniko-administrativ). Kėshilli ka kompetencė ligjore vetėm tė vlerėsoj nėse procedura e pėrzgjedhjes dhe e emėrimit tė tyre ėshtė bėrė nė pajtim me legjislacionin e shėrbimit civilė dhe asnjėherė nė asnje rast nuk ka kompetencė tė pėrzgjedhjes sepse kjo kompetencė i takon Komisionit Pėrzgjedhės tė Shėrbimit Civil i cili pėr ēdo procedurė tė rekrutimit emėrohet nga Zyrtari Kryesor Administrativ i organit tė punėsimit.
 Po ashtu, ndėrpreja e marrėdhenies sė punės bėhėt nga Komisioni Disiplinor i organit tė punėsimit dhe Kėshilli nuk ka kompetencė qė tė shkarkoj nėpunėsin civilė nga shėrbimi civil, as nė institucione tė pavarura kushtetuese dhe as nė ndonjė institucion tjetėr tė administratės publike qė ka tė punėsuar nėpunės civilė.
16. Kėshilli konstaton se gjatė mandatit tė Avokatit tė Popullit, z. Hilmi Jashari, janė zbatuar disa vendime tė Kėshillit lidhur me procedurat e rekrutimit dhe masat e shqiptuara disiplinore, ndėrsa vetėm nė pėriudhen e fundit kohore, disa vendime nuk janė zbatuar, prandaj, ne konsiderojmė se vendimet e Kėshilllit duhet tė zbatohen jo vetėm atėherė kur menaxhmenti shpreh vullnet pėr zbatimin e tyre, por zbatimi i vendimeve duhet tė behėt sipas fuqisė ligjore ( shih, tabelėn me vendimet e Kėshillit qė janė zbatuar dhe nuk janė zbatuar ).
Nė kėtė drejtim, me rastin e moszbatimit tė vendimeve tė Kėshillit, Institucioni i Avokatit tė Popullit ka vepruar nė kundėrshtim me legjislacionin nė fuqi si dhe me konstatimet e Gjykatės Kushtetuese, e cila nė disa raste si nė pikėn 58 tė Aktgjykimit nr. KI 33/16 tė parashtrueses Minire Zeka, ka konstatuar se “Pėrveē kėsaj, Gjykata konsideron se dispozitat pėrkatėse kushtetuese dhe ligjore, pėrveē kompetencės lėndore tė KPMK-sė pėr tė zgjidhur mosmarreveshjet e punės pėr nėpunesit civilė paraqet detyrim ligjor pėr institucionet e adresuara pėr tė respektuar dhe zbatuar vendimet e KPMK-sė” dhe nė pikėn 59 “Prandaj, Gjykata konkludon se vendimet e KPMK-sė janė pėrfundimtare, tė detyrueshme dhe tė ekzekutueshme”. 
Me kėtė rast, me mos zbatimin e vendimeve tė Kėshillit konstatohet se Avokati i Popullit nuk ka marr parasysh dhe nuk ka zbatuar Aktgjykimet e Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės. 
17. Kėshilli ju vė nė dijeni, se mėnyra se si ka kėrkuar Avokati i Popullit qė ta kontestoj Ligjin nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, duke kėrkuar nga Gjykata Kushtetuese shfuqizimin e neneve 2, 3 (pargrafi 1, nėnparagrafėt 2,3 dhe 4), 4 (paragrafi 1), 6, 7 (paragrafi 1, nėnparagrafėt 2,3 dhe 4), 11 (paragrafi 3), 18, 19 (nėnpargrafėt 5,6,7 dhe 8), 20 (pargrafi 5), 21, 22, 23, 24, dhe 25 (paragrafėt 2 dhe 3) tė kėtij ligji, do ta bėnte kėtė ligj jo funksional, rrjedhimisht Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė sepse Avokati ka kėrkuar qė tė shfuqizohet edhe neni i cili i pėrcakton funksionet ligjore tė Kėshillit.
Po ashtu, kėrkesa e Avokatit tė Popullit qė tė hiqet fuqia ekzekutive e vendimeve tė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin pėr Shėrbimin Civil, do tė ndikonte drejtpėrdrejtė nė mbrojtėn e marrėdhnies sė punės se nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civilė e cila ndėrlidhet me tė drejtėn e punės dhe ushtrimit tė profesionit tė pėrcaktuar me nenin 49 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
18. Nė lidhje me kontestimin e Avokatit tė Popullit lidhur me sanksionet pėr moszbatimin e vendimeve tė Kėshillit, ( ndalja e 50% tė pages pėr zyrtarin pėrgjegjės qė nuk e zbaton vendimin) duhet theksuar qė kėto janė pėrcaktuar me qėllim qė tė ndikojnė nė zbatimin e vendimeve tė Kėshillit, respektivisht nė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive themelore tė nėpunėsve civilė dhe gjithė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės qė aplikojnė pėr pranim nė shėrbimin civil, vetėm pasiqė tė jenė shterur tė gjitha procedurat administrative pėr zbatimin e vendimit tė Kėshillit brenda afatit tė pėrcaktuar ligjor. Kėshilli konstaton se Gjykata Kushtetuese e Republikės sė Kosovės ka aprovuar kėrkesa tė nėpunėsve civilė qė ju ėshtė shkelur e drejta nga marrėdhenia e punės pėr shkak tė moszbatimit tė vendimit tė Kėshillit dhe atė pėr pėriudhė kohore pėr 10 vite ( shih, Aktgjykimin nr. KI 33/16 tė parashtrueses Minire Zeka ).
Duke marr parasysh kėtė fakt, Avokati i Popullit me pretendimin e heqjes sė sanksioneve administrative me rastin e moszbatimit tė vendimeve tė Kėshillit, ka vepruar nė kundėrshtim me mandatin kushtetues tė Tij “ qė tė mbikėqyrė  dhe  mbron  tė  drejtat  dhe  liritė  e  individėve  nga  veprimet  ose  mosveprimet e paligjshme dhe tė parregullta tė autoriteteve publike”, pasiqė me heqjen e kėtyre sanksioneve mbrohet vetėm zyrtari i papėrgjegjshėm qė nuk e zbaton ligjin dhe rrjedhimisht shkel tė drejtat e tė drejtave dhe lirive themelore tė nėpunėsve civilė dhe gjithė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės qė aplikojnė pėr pranim nė shėrbimin civil.
Si pėrfundim, konstatimet e lartėcekura janė tė vėrtetuara nga Gjykata Kushtetuese e cila nė pikėn 92 tė Aktgjykimit nr. KI 33/16 tė parashtrueses Minire Zeka, ka konstatuar  se “mospermbarimi i vendimit te KPMK-se nga Ministria dhe gjykatat e rregullta gjate nje periudhe dhjetevjecare, per kthimin e parashtrueses se kerkeses ne poziten e saj te meparshme "Menaxhere e Personelit" me koeficient 9 (nente), ose si alternative ricaktimi i saj ne nje pozite tjeter te te njejtit nivel dhe page, perben shkelje te neneve 31 dhe 54 te Kushtetutes ne lidhje me nenet 6 (1) dhe 13 te KEDNJ-se. Si rezultat I kesaj shkeljeje, parashtruesja e kerkeses ishte privuar nga e drejta e saj per t'u rikthyer ne vendin e punes ne pajtim me urdhrin e vendimit te KPMK-se te nxjerre ne favor te saj”.
19. Nė lidhje me kerkesen per masė tė pėrkohshme, Kėshilli me vėmendje ka analizuar kėtė kėrkesė tė Avokatit tė Popullit dhe me pėrgjegjėsi tė plotė konstaton, se nuk janė pėrmbushur asnjė prej 3 kritereve tė theksuara nga Avokati i Popullit pėr caktimin e masės sė pėrkohshme e tė cilat janė tė pėrcaktuara me dispozitat e Rregullores sė Punės sė Gjykatės Kushtetuese.
Me keqardhje ju informojmė qė deklarimi i Avokatit tė Popullit qė ,,Kėshilli ka anuluar rezultatet e katėr konkurseve tė shpallura prej Avokatit tė Popullit, dhe qė mungesa e stafit tė mjaftueshėm pėr tė trajtuar ankesat e qytetarėve qė vijnė nėpėr dyert e Institucionit do tė rezultojė nė pamundėsinė e stafit ekzistues pėr tu dhėnė vėmendjen e duhur kėtyre ankesave, duke pėrfshirė ankesat e natyrės urgjente’’ ėshtė i pabazuar, pasi qė deri mė tani Avokati i Popullit, nuk e ka larguar asnjė nėpunės civil apo udhėheqės pėr tė cilin procedura ėshtė anuluar, dhe qė tė gjithė nėpunėsit civil qė janė pranuar nga Avokati i Popullit, janė duke punuar, edhe pėrkundėr faktit qė janė anuluar me Vendime tė Kėshillit qė nga maji i vitit 2017, dhe qė Vendimet e Kėshillit sipas Ligjit dhe Aktgjykimeve tė Gjykatės Kushtetuese pėr ēėshtjet qė janė nėn jurdiksionin e kėtij institucioni prodhojnė efekte juridike pėr instituciomet e tjera pėrkatėse, ku statusi i tė punėsuarve ėshtė i rregulluar me Ligjin pėr Shėrbimin Civil tė Republikės sė Kosovės, dhe qė ,,Vendimi i KPMK-sė paraqet vendim pėrfundimtar dhe tė detyrueshėm, dhe se ankesa e ushtruar kundėr vendimeve tė KPMK-sė nuk e ndalon pėrmbarimin e vendimeve tė KPMK-sė.
Me rastin e trajtimit tė kėrkesės sė Avokatit tė Popullit, duhet pasur parasysh edhe faktin qė shumicėn e lėndėve pėr tė cilat Avokati ka paraqitur kėtė kėrkesė, janė duke u zhvilluar nė procedurė tė rregullt pranė gjykatave tė rregullta nė pajtim me dispozitat e legjislacionit pėr konfliktin administrativ, dhe pėr lėndėt qė Avokati ka dėrguar kėrkesė pėr masė tė pėrkohshme, Gjykata Themelore nė Prishtinė, Departamenti pėr Qėshtje Administrative ka vendosur pėr shtyerjen e ekzekutimit tė Vendimit tė Kėshillit deri nė vendosje meritore nga Gjykata.
Kėshilli, konsideron qė kjo kėrkesė e Avokatit tė Popullit pėr trajtim tė vendimeve dhe ligjit tė Kėshillit, pėrderisa kėto vendime janė duke u shqyrtuar nga Gjykatat e rregullta, paraqet ndėrhyrje tė pastėr nė punėn e gjykatės.
PĖR  KĖTO ARSYE
  Me respekt, kėrkojmė nga Gjykata Kushtetuese, 
I. TĖ KONSTATOJĖ se Ligji nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės ėshtė nė pėrputhshmėri me dispozitat pėrkatėse tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
II. TA REFUZOJĖ si qartazi tė pabazuar kėrkesėn me nr. KO171/18 tė parashtruar me datėn 2 nėntor 2018 nga Avokati i Popullit si dhe kėrkesėn per masė te pėrkohshme; 
III. TUA KUMTOJE kete aktgjykim palėve; 
IV. TA PUBLIKOJĖ kėtė aktgjykim nė Gazetėn Zyrtare; dhe 
V. TĖ SHPALLĖ qė ky aktgjykim hyn nė fuqi mėnjėherė.