Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės takohet me pėrfaqėsuesit e ambasadės sė Britanisė sė Madhe nė Kosovė, tė autorizuar pėr monitorimin e procedurave tė rekrutimit pėr pozitat e nivelit tė lartė drejtues nė shėrbimin civil tė Republikės sė Kosovės.

 Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės z. Eshref SHABANI, ka pritur nė takim pėrfaqėsuesit e ambasadės sė Britanisė sė Madhe nė Kosovė, z. Steve WILLIAMS dhe z.Charlie EYRE, tė autorizuar pėr monitorimin e procedurave tė rekrutimit pėr pozitat e nivelit tė lartė drejtues nė shėrbimin civil tė Republikės sė Kosovės.

Kryetari Shabani sė bashku me anėtarėt e Kėshillit, pasi qė ka vlerėsuar lartė vizitėn e pėrfaqėsuesve tė ambasadės sė Britanisė sė Madhe nė Kosovė, i kanė njoftuar tė njėjtit pėr funksionet kushtetuese dhe ligjore tė Kėshillit pėr mbikėqyjen e zbatimit tė legjislacionit pėr shėrbimin civil si dhe pėr tė arriturat dhe sfidat Kėshillit nė zbatimin e kompetencave dhe pėrgjegjėsive kushtetuese e ligjore.

Nė kėtė takim ėshtė diskutuar posaqėrisht pėr ndryshimet ligjore me ligjin e ri pėr Kėshillin- Ligjin Nr. 06/L-048 pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės si dhe me Rregulloren nr.03/2018 pėr rregullat dhe procedurat e mbikėqyrjes sė pėrzgjedhjes tė nėpunėsve civil tė nivelit tė lartė drejtues dhe tė nivelit drejtues, me theks tė veēantė lidhur me procedurat e mbikėqyrjes sė pėrzgjedhjes tė nėpunėsve civil tė nivelit tė lartė drejtues.

Pėrfaqėsuesit e ambasadės sė Britanisė sė Madhe nė Kosovė tė autorizuar pėr monitorimin e procedurave tė rekrutimit pėr pozitat e nivelit tė lartė drejtues nė shėrbimin civil tė Republikės sė Kosovės, duke ofruar bashkėpunimin e plotė me Kėshillin, shprehėn kėnaqėsinė pėr pjesėmarrjen e Kėshillit nė mbikqyrjen e procedurave tė rekrutimit pėr pozitat e nivelit tė lartė drejtues nė shėrbimin civil, duke theksuar domosdoshmėrinė e angazhimit tė pėrbashkėt tė tė gjithė akterėve pėr tė siguruar emėrimin e zyrtarėve tė nivelit tė lartė drejtues nė pajtim me tė gjitha procedurat ligjore.

Pas diskutimit dhe informimit pėr tė gjitha ēėshtjet e ngritura, palėt u dakorduan qė tė vazhdojnė bashkėpunimin nė kuadėr tė mandatit ligjor tė tė dy institucioneve me qėllimin mė tė mirė tė mbikėqyrjes/monitorimit tė procedurave tė pėrzgjedhjes sė nėpunėsve civil tė nivelit tė lartė drejtues nė shėrbimin civil tė Republikės sė Kosovės.