Diplomatėt e Ambasadės sė Francės nė Prishtinė vizituan Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė

  • Te gjitha Fotot

    Sot, kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil, Shkėmb Manaj, ka pritur nė njė takim pune znj. Cecile Fisteberg, kėshilltare pėr bashkėpunim dhe znj. Azra Hasanoviē, atashe pėr bashkėpunim institucional nė Ambasadėn e Francės nė Prishtinė. Kryetari i Kėshillit i ka njoftuar diplomatėt e ambasadės franceze me fushėveprimin e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil, tė arriturat dhe sfidat si dhe objektivat lidhur me zhvillimin e institucionit dhe shėrbimin civilė nė pėrgjithėsi. Nė takim ėshtė diskutuar lidhur me krijimin e bashkėpunimit tė Kėshillit me institucionet homologe tė Francės nė marrjen e pėrvojave nga administrata franceze si dhe marrjen e ekspertizės lidhur nė plotėsimin dhe ndryshimin e legjislacionit pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyres pėr Shėrbimin Civilė tė Kosovės.