Vizitė e suksesshme e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės nė Republikėn e Shqipėrisė

  • Te gjitha Fotot

    Njė delegacion i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, nė pėrbėrje, Shkėmb Manaj, kryetar dhe Lulzim Aliaj, Gjylinaze Gola e Eshref Shabani, anėtarė, kanė qėndruar nė vizitė zyrtare dy ditore nė Republikėn e Shqipėrisė. Delegacioni, gjatė vizitės ka pasur takime tė rėndesishme, me Komisionerėn e Shėrbimit Civil tė Shqipėrisė, znj. Pranvera Strakosha dhe bashkėpuntoret e saj, mė qėllim tė thėllimit tė bashkėpunimit ndėrmjet dy institucioneve homologe tė mbikėqyrjes sė zbatimit tė legjislacionit pėr shėrbimin civilė.

Gjatė vizitės nė Shqipėri, delegacioni i Kėshillit ėshtė takuar me Ministren pėr Inivacion dhe Administratė Publike, znj. Milena Harito, me kryetarin e Gjykatės Administartive tė Apelit, z. Kastriot Selita si dhe me drejtoren e Departamentit tė Administratės Publike, znj. Albana Kociu.

Vizita e Kėshillit ėshtė realizuar me qėllim tė shkėmbimit tė pėrvojave dhe praktikave me tė mira tė mbikėqyrjes sė zbatimit tė legjislacionit tė shėrbimit civilė dhe tė procesit tė reformės nė administratėn publike nė pėrgjithėsi.

Delegacioni i Kėshillit vizitoj edhe Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Tiranė, ku u pritėn nga i Ngarkuari me Punė, z. Sylė Ukshini me bashkėpunėtoret e tij.