Komisioni pėr Administratė Publike i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės vizitoj Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės

  • Te gjitha Fotot

    Komisioni pėr Administratė Publike, Media dhe Qeverisje Lokale i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės i udhėhequr nga kryetarja, znj. Xhevahire Izmaku, sot vizitoj Kėshillin e Pavarur Mbikėqyres pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės. Me kėtė rast, Kryetari i Kėshillit, Shkėmb Manaj e njoftoj Komisionin pėr punėn e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyres nė kryerjen e funksioneve kushtetuese dhe ligjore, pėr planet pėr tė ardhmen dhe pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhet shėrbimi civil i Kosovės si dhe nevojėn e avancimit tė metejmė tė kėtij shėrbimi, nė menyrė qė qytetarėve dhe bizneseve t'ju ofrohen shėrbime cilėsore, tė shpejta dhe tė lira.

Po ashtu, ai falėnderoj kryetaren dhe Komisionin nė pėrgjithėsi pėr mbėshtetjen e pėrhershme qė po i japin Kėshillit si institucion i pavarur kushtetues.

Ishte vlerėsim i pėrbashket se Kėshilli i Pavarur Mbikėqyres ka arritur qė tė marr rolin e vet meritor dhe qė ėshtė institucion kredibil i cili i kryen funksionet e veta nė menyrė profesionale, tė pavarur dhe nė pajtim tė plotė me Kushtetutėn dhe ligjin.