Mė shumė se gjysma e avancimeve nė nivel drejtues tė shtetit - tė jashtėligjshme

  • Te gjitha Fotot

    Sonte nė emisionin “Puls” tė KTV-sė, pėr shkeljet dhe skandalet nė shėrbimin civil, kanė debatuar Shkėmb Manaj, kryetar i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, Tefik Mahmuti, drejtor i Departamentit pėr Administrimin e Shėrbimit Civil nė Ministri tė Administratės Publike. Manaj ka deklaruar se nga 125 avancime tė nivelit drejtues qė janė realizuar nė vitin 2016 nė administratė janė anuluar mbi 50% tė tyre, sepse, siē ka thėnė ato janė avancuar nė kundėrshtim mė rregullat. “Nga 500 ankesa pėr vitin 2016 rreth 400 janė zgjidhur”, ka thėnė ai.

Ankesat mė tė mėdha vijnė pėr Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė, Ministrinė e Infrastrukturės, Administratėn Tatimore tė Kosovės dhe Komunėn e Prishtinės.

Tutje Manaj ka thėnė se Qeveria e Kosovės ka dėshtuar sa i pėrket procesit tė klasifikimit dhe gradimit tė vendeve tė punės nė shėrbimin civil.

“Ligji pėr Shėrbimin Civil dhe Ligji pėr Pagat ka hyrė nė fuqi nė vitin 2010, e edhe pas 6 vitesh nuk ėshtė rregulluar kjo ēėshtje”.

Kur ka folur pėr moszbatimin e vendimeve tė KPMSHC, Manaj ka thėnė se janė Komuna e Prishtinės me katėr vendime, Administrata Tatimore e Kosovės me tri vendime, Agjencia Pyjore me dy vendime, Ministria e Arsimit me njė vendim dhe Ministria e Tregtisė me njė vendim tė pazbatuar.

“Rreth 50 ankesa i kemi pasur nga personat qė kanė pasur aktakuza dhe dėnime pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare dhe ju sigurojė se KPMSHC asnjė ankesė nuk e ka aprovuar pėr kthim nė vendin e punės pėr persona qė kanė tė ngritura aktakuza”, ka thėnė Manaj.

Sa i pėrket pozitave tė niveleve tė larta si ajo e Sekretarit tė Pėrgjithshėm po mendohet tė ndryshohet dhe nė tė ardhmen sekretari tė emėrohet nga ministri dhe tė quhet Sekretar i shtetit.