Kryeministri Mustafa: Shėrbimi civil rol tė rėndėsishėm nė progresin e gjithanshėm tė Kosovės

  • Te gjitha Fotot

    Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Isa Mustafa, priti nė takim Kryetarin e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės tė Shėrbimit Civil, Shkėmb Manaj, i shoqėruar nga anėtarėt e kėtij kėshilli. Gjatė takimit, u bisedua pėr mundėsitė e fuqizimit tė shėrbimit civil, nevojėn e ndryshimit tė legjislacionit pėrkatės, avancimin e proceseve qė lidhen me strukturimin dhe aspektet tjera qė lidhen me reformimin e shėrbimit civil nė Kosovė. Kryeministri Isa Mustafa, vlerėsoi lartė punėn dhe angazhimin e Kėshillit duke ofruar pėrkrahjen e plotė tė Qeverisė pėr kryerjen e pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore.

Kryeministri Mustafa, po ashtu, theksoi orientimet e Qeverisė sė Kosovės pėr reformimin e shėrbimit civil dhe avancimin e gjithanshėm tė tij, duke theksuar rolin e rėndėsishėm qė ka shėrbimi civil nė progresin e gjithanshėm qė po arrihet nė Kosovė.

Nė kėtė kontekst, kryeministri Mustafa, theksoi hapat qė po ndėrmerren nga Qeveria nė eliminimin e ēdo lloj keqpėrdorimi dhe parregullsie, veēanėrisht nė aspektin e keqpėrdorimit tė detyrės zyrtare dhe akteve korruptive.

Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės tė Shėrbimit Civil, Shkėmb Manaj, e njoftoi kryeministrin Mustafa pėr punėn dhe pėrkushtimin anėtarėve tė Kėshillit pėr tė kontribuar nė avancimin e shėrbimit civil tė Kosovės.

Duke kėrkuar pėrkrahjen dhe bashkėpunimin e mėtejmė tė Qeverisė, Manaj shpalosi edhe objektivat kryesore tė Kėshillit.

Materiali ėshtė marr nga Ueb faqja e Zyres sė Kryeministrit.