Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Njė delegacion i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, ėshtė duke qėndruar nė vizitė zyrtare nė Republikėn e Turqisė.

Delegacioni i Kėshillit i kryesuar nga z. Lulzim Aliaj, Kryetar i Kėshillit, u prit nga Kryetari i Kryesisė Shtetėrore tė Personelit, z.Mehmet Ali KUMBUZOĞLU.

Kryetari i Kryesisė Shtetėrore tė Personelit, z.Mehmet Ali KUMBUZOĞLU, e njoftoi delegacionin e Kėshillit me kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e Kryesisė Shtetėrore tė Personelit pėr kryerjen e pėrgjegjėsive nė administrimin e rreth 3.5 milion nėpunėsve tė administratės publike, duke filluar qė nga organizimi i provimit shtetėror e deri te vlerėsimi i performancės sė nėpunėsve publik.

Nė kėtė takim, Kryetari i Kėshillit z. Lulzim Aliaj, e falenderoi Kryetarin e Kryesisė Shtetėrore tė Personelit pėr mikėpritjen dhe ofrimin e bashkėpunimit tė nivelit mė tė lartė tė mundshėm, si dhe e njoftoi me kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e Kėshillit pėr mbikqyrjen e zbatimit tė legjislacionit pėr shėrbimin civil dhe bashkėpunimin e Kėshillit me institucionet e administratės publike nė Republikėn e Kosovės.

Po ashtu, nė kėtė takim u diskutua lidhur me hapat dhe veprimet e tė dy palėve pėr nėnshkrimin e memorandumit tė bashkėpunimit dhe palėt u dakorduan qė ky memorandum tė pėrgatitet dhe tė nėnshkruhet nė njė afat sa mė tė shpejtė tė mundshėm nė mėnyrė qė tė pėrcaktohen pikat e pėrbashkėta pėr shkėmbimin e pėrvojave dhe njohurive lidhur me funksionimin e administratės publike nė fushėveprimin e institucioneve respektive.