Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės nė bashkėpunim me Institutin Gjyqėsor tė Kosovės, me datė 25.02.2015 ka organizuar takimin/trajnimin me temėn: „Funksionet dhe Kompetencat e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės”.

Pjesėmarrės nė kėtė takim/trajnim kanė qenė njėzet e shtatė (27) kandidatėt potencial pėr gjyqtar dhe prokuror, qė janė duke vijuar trajnimin nė Institutin Gjyqėsor tė Kosovės.
Trajnimi ėshtė mbajtur nga Kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės  z. Lulzim Aliaj, dhe poashtu prezent nė trajnim kanė qenė edhe anėtarėt e Kėshillit znj. Gjylinaze Gola, z. Hajzer Salihu dhe z. Shkėmb Manaj, zyrtaret nga IGJK-ja si dhe zyrtaret e Sekretarisė sė Kėshillit.

Nė kėtė trajnim, Kryetari i Kėshillit z. Aliaj, ka ligjėruar pėr rėndėsinė, funksionet dhe kompetencat e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, qė kanė tė bėjnė me mbikėqyrjen e ligjshmėrisė tė zbatimit tė Ligjit pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe akteve tjera nėnligjore qė derivojne nga ky ligj.

Gjatė trajnimit janė diskutuar ēėshtje tė ndryshme tė paraqitura nga pjesėmarrėsit dhe poashtu janė diskutuar dhe zgjidhur raste tė ndryshme tė kontesteve tė punės sė nėpunėsve civil, tė cilat lidhen ngushtė me punėn e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės dhe tė Gjykatave.