805 ankesa nė Kėshillin Mbikeqyrės pėr Shėrbimin Civil

  • Te gjitha Fotot

    Kėshilli i Pavarur Mbikeqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, gjatė kėtij viti ka pranuar 805 ankesa dhe nė shqyrtim ka pasur edhe 80 ankesa qė janė bartur nga viti 2016, dhe ka vendosur pėt 800 ankesa. Sipas njė njoftimi nga Kėshilli, numri i ankesave tė vendosura nga Kėshill, janė rreth 800 ankesa, ndėrsa nė proces tė shqyrtimit janė edhe 85 ankesa tė cilat janė parashtruar nė Kėshill kryesisht gjatė muajit dhjetor dhe pėr tė cilat do tė vendoset brenda afateve ligjore. Kėshilli gjatė kėtij viti ka vėzhguar mbi 300 procedura te emėrimit tė nėpunėsve civilė tė nivelit drejtues nga ana e institucioneve qendrore dhe lokale tė vendit.

“Kėshilli ka nxjerr 288 raporte dhe ka vendosur si tė aprovuar si tė rregullta 145 procedura, pasi qė ka konstatuar se procedurat e rekrutimit, respektivisht tė avancimit nė pozita tė nivelit drejtues ėshtė zhvilluar ne pajtim me rregullat dhe parimet e legjislacionit pėr shėrbimin civilė; I ka anuluar 143 procedura pasi qė ka konstatuar se proceduarat e avancimit pėr pozitat e nivelit drejtues janė zhvilluar nė kundėrshtim me dispozitat dhe procedurėn e pėrcaktuar me legjislacionin e shėrbimit civilė, duke i obliguar institucionet qė ti anulojnė zhvillimin e procedurave tė rekrutimit dhe tė njėjtat tė zhvillojnė nė pajtim me legjislacionin”, thuhet nė njoftim.

Nė kuptim tė ushtrimit tė funksionit tė monitorimit pėr zbatimin e legjislacionit tė shėrbimit civilė, Kėshilli ka realizuar 77 vizita monitoruese dhe deri me tani ka pėrgatitur dhe ka aprovuar 77 raporte pėr institucionet publike tė nivelit qendror dhe lokal.

“Kėshilli nė procedurė tė monitorimit ka evidentuar 212 tė gjetura tė cilat pėrbėjnė shkelje ligjore dhe procedurale dhe ka nxjerr 220 rekomandime, mė ē’rast ka kėrkuar nga menaxhmenti i lartė i institucioneve qė tė ndermarrin veprimet pėr eliminimin e shkeljeve si dhe qė tė njėjtat tė mos i pėrseritin nė tė ardhmen”, thuhet nė njoftim.

 

 

Materiali i huazuar nga Koha.net