Fillon procesi pėr Plotėsimin dhe Ndryshimin e Ligjit pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės

  • Te gjitha Fotot

    Deputėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė pajtim me dispozitat e Kushtetutės dhe procedurėn e hartimit tė legjislacionit, sipas kėrkesės sė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė, kanė ndėrmarr nismėn pėr Plotėsimin dhe Ndryshimin e Ligjit pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė tė Republikės sė Kosovės. Nė mbledhjen e mbajtur me datėn 27.10.2017, Komisioni pėr Administratė Publike, Qeverisje Lokale dhe Media i Kuvendit tė Kosovės ka vendosur qė e tėrė pėrbėrja e tij tė jetė pjesė e grupit punues pėr hartimin e Ligjit. Kryetar i Kėshillit, Shkėmb Manaj, nė emėr tė instutcionit e falėnderon Komisionin qė ka marr parasysh kėrkesėn e Kėshillit si dhe shpreh gatitshmėrinė qė Kėshilli tė jetė pjesė aktive e hartimit tė Ligjit tė ri pėr Kėshillin e Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civilė, i cili do tė ndikoj qė tė shkurtohen afatet e vendimmarrjes nė Kėshill, tė shtohen sanksionet ndaj personave pėrgjegjės pėr moszbatimin e vendimeve dhe rekomandimeve tė Kėshillit si dhe shumė ēėshtje tjera qė ndikojnė nė thjeshtėzimin e procedurave dhe avancimin e rolit tė Kėshillit nė mbikėqyrjėn e zbatimit tė legjislacionit tė shėrbimit civilė.