Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike, Mahir Yagcilar priti kryetarin e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės tė Shėrbimit Civil, Shkėmb Manaj.

  • Te gjitha Fotot

    Nė kėtė takim, ministri Yagcilar dhe Manaj biseduan rreth mundėsisė sė fuqizimit tė Shėrbimit Civil, avancimit tė proceseve tė legjislacionit pėrkatės, tė akteve nėnligjore pėr rekrutim, si dhe tė aspekteve tjera tė cilat ndėrlidhėn me reformimin e Shėrbimit Civil nė Kosovė. Ministri Yagcilar vlerėsoi lartė bashkėpunimin e deritashėm ndėrmjet Ministrisė sė Administratės Publike dhe Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės, duke theksuar mandatin e dy institucioneve nė respektimin dhe zbatimin e legjislacionit tė Shėrbimit Civil dhe reformimin e administratės publike nė Kosovė. Ministri Yagcilar, nėnvizoi rėndėsinė e bashkėpunimit reciprok nė proceset reformuese nė tėrė proceset e Shėrbimit Civil tė Kosovės. Ndėrsa, kryetari i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės Shkėmb Manaj, pasi falėnderoi ministrin pėr bashkėpunimin e ngushtė ndėrinstitucional theksoi se KPM-ja do tė jetė pėrkrahėse e tė gjitha proceseve reformuese nė avancimin e Shėrbimit Civil tė Kosovės.

 

 

Materilali i huazuar nga Ueb sajti i Ministrisė sė Administratės Publike