Fjalimi i kryetarit tė Kėshillit, Shkėmb Manaj me rastin e 23 Qershorit – Ditės Ndėrkombėtare tė Shėrbimit Civilė

  • Te gjitha Fotot

    I nderuar Ministėr Yagcilar, E nderuara, znj. Sulēevsi, Drejtoreshė e IKAP-it I nderuar, z. Mursel Zymberi, Kryetar i Sindikatės sė Shėrbimit Civilė z. Tefik Mahmuti, Drejtor i Departamentit tė Administrimit tė Shėrbimit Civilė, Tė respektuar, pėrfaqėsues tė organizatave vendore dhe ndėrkombetare qė nė vazhdimėsi e mbėshtesni zhvillimin dhe avancimin e rolit tė shėrbimit civilė tė Republikės sė Kosovės. Sekretar tė Pėrgjithshem, nėpunės civilė Zonja dhe zotėrinj,

Me lejoni fillimisht qė nė emėr tė institucionit qė e udhėheq, Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės, t’ju uroj 23 Qershorin – Ditėn Ndėrkombėtare tė Shėrbimit Civilė.

Jemi mbledhur, sot kėtu se bashku, tė gjitha mekanizmat e shėrbimit civil, duke filluar  nga hartuesit e politikave tė shėrbimit civilė, institucionet e zbatimit tė legjislacionit tė shėrbimit civilė, mbrojtėsit e tė drejtave tė nėpunėsve civilė si dhe mbikėqyrėsit qė garantojnė zbatimin e legjislacionit tė shėrbimit civilė, pėr tė pasqyruar tė arrituart, por edhe sfidat qė po e pėrcjellin shėrbimin civilė tė Republikės sė Kosovės.

Shėrbimi Civil i Republikės sė Kosovės, ėshtė kategori kushtetuese dhe njėra prej segmenteve kryesore tė administratės publike, qė ka rol kyē nė hartimin dhe si dhe nė zhvillimin e gjithmbarshėm tė proceseve shtetndėrtuese dhe tė integrimit euroatlantik tė Republikės sė Kosovės.

Nė kėtė pikėpamje, roli i Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, si institucion kushtetues qė i pėrgjigjet Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, ėshtė qė tė siguroj zbatimin e legjislacionit tė shėrbimit civilė, pėrmes tri funksione themelore tė pėrcaktuara me Ligjin e Kėshillit:

•Shqyrtimin dhe zgjidhjen e ankesave tė nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civilė;

•Vėzhgimin e procedurave tė rekrutimit dhe tė avancimit nė pozitat e nivelit drejtues;

 si dhe

•Mbikėqyrjen apo monitorimin e  institucioneve tė administartės publike tė nivelit qendror dhe lokal qė kanė tė punėsuar nėpunės civil.

Kėshilli, mė profesionalizėm ėshtė angazhuar qė tė siguroj zbatimin e plotė tė legjislacionit tė shėrbimit civilė, pėr tė garantuar, qė ky shėrbim tė jetė profesional dhe  i paanshėm, si dhe qė pasqyron diversitetin e popullit tė Kosovės, duke pėrfshirė parimin e barazisė gjinore.

Gjatė kėtyre viteve, sipas statistikave, kemi pas rritje tė numrit tė ankesave nė Kėshill, i cili numėr, sipas vlerėsimit tonė, ėshtė rritur si rrjedhojė e ngritjes sė vetėdijes sė nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civilė, pėr tė mbrojtur tė drejtat e tyre qė u janė garantuar me ligj, por edhe pėr shkak tė rritjes sė besimit nė vendimmarrjen e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės. Nė Kėshill ankuesit janė te tė gjitha komuniteteve etnike dhe gjinive. Vlen tė theksohet, se ky shtim i besimit nė vendimmarrjen e Kėshillit, ka bėrė qė kėto dy vite tė fundit tė kemi njė numėr tė konsiderueshėm te ankesave edhe nga nėpunėsit civil tė komunitetit serb nė komunat nė veri tė Kosovės.

Kėshilli gjatė vitit 2016, ka arritur qė tė shqyrtojė dhe vendos nė mėnyrė meritore pėr 571 ankesa tė nėpunėsve civilė dhe kandidatėve pėr pranim nė shėrbimin civil. Nė asnjė ankesė, Kėshilli nuk ka aplikuar heshtjen administrative gjatė kėtyre katėr viteve tė fundit, por nė tė gjitha rastet ka vendosur brenda afateve tė pėrcaktuara me ligj.

Sa i pėrketė zbatimit tė vendimeve tė Kėshillit,  kemi arritur progres tė dukshėm sepse tani rreth 90% tė vendimeve tė zbatohen nga personat pėrgjegjės tė institucioneve tė administratės publike. Jemi duke punuar me Qevėrinė dhe Kuvendin qė numri i zbatimit tė vendimeve tė Kėshillit rritet nė vazhdimėsi.

Sa i pėrketė, funksionit tė vėzhgimit, Kėshilli, gjatė vitit 2016, ka vėzhguar  (248) pozita tė rekrutimit lidhur me procesin e emėrimeve tė nėpunėsve civil tė nivelit drejtues. Krahasuar me vitin 2015, kemi pasur ngritje pėr rreth 400% tė numrit tė procedurave qė i kemi vėzhguar.  Kėto tė dhėna tregojnė qė kemi vendosur rregull nė procedurat e rekrutimit/avancimit tė nėpunėsve civilė tė nivelit drejtues sepse tani asnjė institucion nuk mund t’i zhvilloj kėto procedura pa e njoftuar paraprakisht Kėshillin.

Nė kuadėr tė funksionit tė mbikėqyrjes sė zbatimit tė rregullave dhe parimeve tė legjislacionit, nė pajtim me Planin e Monitorimit, Kėshilli gjatė vitit 2016 ka realizuar  (57) vizita monitoruese tė mbikėqyrjes sė zbatimit tė rregullave dhe parimeve tė legjislacionit pėr shėrbimin civil, ku ka konstatuar rreth (337) shkelje tė rregullave dhe parimeve tė legjislacionit pėr shėrbimin civil, dhe pėr shkeljet e evidentuara ka dhėnė (245) rekomandime pėr zyrtarėt pėrgjegjės tė institucioneve tė monitoruara. Nė kėtė vit kemi planifikuar qė tė rrisim 100% numrin e institucioneve qė do t'i monitorojmė sepse nė fillim tė vitit, kemi aprovuar Planin Vjetor me mbi 100 institucione te nivelit qendror dhe lokal.

Tė nderuar tė pranishėm,

Duke u bazuar nė tė dhėnat qė disponojmė gjatė kryerjes sė funksioneve kushtetuese dhe ligjore, mund tė konstatojmė se gjatė kėtyre viteve janė arritur rezultate tė theksuara nė zhvillimin e shėrbimit civil, ėshtė nxjerr katalogu i punės nė shėrbimin civil, duke krijuar kėshtu njė dokument i cili ka arritur ti pėrcaktoj emėrtimet e pozitave - titujve tė punės si dhe tė garantoj qė pėr pozita tė nivelit tė njejtė tė aplikohen kritere tė njėjta tė shkollimit dhe pėrvojės profesionale.

Po ashtu, aplikimi i sistemit tė burimeve njerėzore, pavarėsisht vėshtirėsive tė aplikimit nė filllim, ka ndikuar qė tė disiplinohen institucionet pėr tė aplikuar standardet dhe procedurat e rekrutimit. Pėrkundėr vonesave, klasifikimi i vendeve tė punės nė shėrbimin civil po ashtu ndikon nė ruajtjen e sisemit unik tė pozitave nė shėrbimin civil.

Tė gjitha kėto, dhe arritjet tjera  tė Ministrisė sė Administrates Publike tė udhėhequr nga Ministri Yahcilar si dhe tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, janė pėr tu pėrshendetur.

Por, pėrkundėr te arriturave, shėrbimi civil ka sfida dhe Qeveria e re, duhet ti ndėrmarr hapa tė shpejtė pėr shtyerjen e pakos ligjore tė administartės publike, qė pėrfshinė; Ligjin pėr Shėrbimin Civil, Ligjin pėr Administratėn Publike dhe Ligjin pėr Pagat.

Para dy ditesh, ka hyrė nė fuqi Ligji pėr Proceduat Administrativesipas tė cilit aplikohet njė sistem i ri i cili mbėshtetet nė praktikėn e vendeve evropiane. Edhe pėrkundėr afatit njė vjeēar pėr hyrjen nė fuqi tė kėtij Ligji, ende nuk janė certifikuar trajnerėt dhe rrjedhimisht ende nuk janė mbajtur trajnimet e nevojshme pėr implementimin e kėtij ligji. Implementimi i kėtij ligji do tė jetė njė sfidė nga institucionet e administratės publike.

Po ashtu, sfide do te jetė edhe kėrkesa e vazhdueshme e mekanizmave ndėrkombėtarė lidhur me mbingarkesėn e punėsimit nė sektorin publik, rrjedhimisht nė shėrbimin civil. 

Procesi i integrimit tė vendit nė Bashkimin Evropian do tė sfidoj nė vazhdimėsi shėrbimin civil, duke vlerėsuar kėshtu kapacitetet tė cilat duhen nė pėrmbushjen e standardeve per anėtarėsim nė BE.

Duke i pas parasysh kėto sfida, ėshtė e domosdoshme qė trajnimet nė shėrbimin civil tė avancohen dhe qė Instituti i Kosovės per Administratė Publike tė shndėrrohet ne Shkolle tė Adminsitratės Publike.

Tė nderuar tė pranishėm,

Sot, mund tė them se shėrbimi civil i Republikės sė Kosovės ka arritur nivelin e pjekurisė dhe ka kaluar testet e qėndrueshmėrisė, duke marr parasysh faktin se ka kryer funksionet kushtetuese dhe ligjore edhe nė pėriudha tė vėshtira tė cilat janė krijuar si pasojė e krizave institucionale.

Tani jemi nė kohė tė ndryshimeve qeveritare. Pres qė klasa e re politike tė ruaj traditen e krijuar duke mos ndėrhyrė nė shėrbimin civil sepse cdo ndėrhyrje nė shėrbimin civil, ėshtė godtije pėr gjithė sistemin e vlerave tė ndėrtuara se bashku me miqtė e Kosovės nė kėto vite.

Paralelisht me kulturėn politike tė ruajtjes dhe avancimit tė shėrbimit civil nga politika, janė zhvilluar dhe ėshtė ngritur pėrformanca e maknizmave tė shėrbimit civil tė cilat do tė garantojnė zbatimin e ligjit pėr shėrbimin civilė.

Nė fund, po e pėrmbyll fjalėn time, duke ju njoftuar se nė kuadėr tė transparences me publikun, se shpejti do tė vendosim nė Kėshill qė tė gjitha Raportete e Monitorimit tė Institucioneve tė Administrates Publike tė nivelit qendrore dhe lokal tė bėhėn publike nė mėnyrė qė publiku tė ketė qasje nė kėto raporte. Ndėrsa, me se largu deri me datėn 1 Janar 2018, nė baza ditore do tė publikojmė tė gjitha vendimet e Kėshillit nė tė tri funksionet themelore.

 

 

 

Ju falemnderit pėr vėmendjen Tuaj !