Njoftim

  • Te gjitha Fotot

    Komisioni pėr Arsim, Kulturė, Rini, Sport, Administratė Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, ka shqyrtuar Raportin vjetor tė punės pėr vitin 2013 tė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės. Raportin e ka prezantuar Kryetari i Kėshillit, Naim Abazi, i cili foli me shifra e fakte lidhur me punėt e kryera nė kuadėr tė funksioneve kushtetuese dhe ligjore tė Kėshillit.

 Pėrveē tė arriturave, Kryetari e njoftoi Komisionin, edhe me vėshtirėsitė me tė cilat pėrballet Kėshilli ku u theksua sidomos buxheti shumė i vogėl dhe mungesa e hapėsirave tė punės.

Nga tė gjithė anėtarėt e Komisionit qė diskutuan, u vlerėsua shumė lartė puna e Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės, duke theksuar se nė kėtė mėnyrė, ky Kėshill me punėn qė po bėn, duke shėnuar progres tė pandalshėm, po rrit peshėn e vetė institucionit.

Kryetari i Komisionit Ramė Vata dhe anėtarėt e Komisionit, shprehėn gatishmėrinė dhe vullnetin e plotė pėr tė ofruar mbėshtetje dhe pėrkrahje tė vazhdueshme pėr punėn e Kėshillit, me theks tė veēantė pėr pėrmbushjen e nevojave urgjente siē janė sigurimi i hapėsirave tė punės dhe sigurimi i buxhetit tė mjaftueshėm nė pajtim me kėrkesat dhe nevojat e Kėshillit.

Nė fund, Raporti vjetor i Punės, u miratua nė parim me votat e tė gjithė anėtarėve tė Komisionit, dhe do tė procedohet pėr miratim nė seancė plenare.